FitDog ve sportovní kynologii

FitDog ve sportovní kynologii

Jak a kdy používat výrobky FitDog při výcviku sportovní kynologie?

Sportovní kynologie se skládá ze tří zcela rozdílných disciplín – stopa, poslušnost, obrana, které se liší v nárocích na energii psa.

Stopa má být klidná a soustředěná, poslušnost rychlá a veselá a obrana dravá a energická. A to vše v souladu s požadovanou přesností. Všechny tři disciplíny pes absolvuje na zkouškách a některých závodech v jeden den a poctivá příprava na takovou akci je víc než náročná.

Ráda bych se s vámi podělila o to, jak používám výrobky FitDog u svých psů, s kterými dělám sportovní kynologii.

B2

Má Juki je pětiletá fena belgického ovčáka, která má po delší cestě v autě na trénink pomalejší rozjezdy, předem se sama nenapije, na place se pak vydá ze všeho a následuje unavený den. Neměla to tak vždy, jako mladá byla nezničitelná, a když je chladno, či cvičíme blízko bydliště, jede na 100%. S jejím přibývajícím věkem stále více přemýšlím, jak jí udržet, v co nejlepší formě, která jí pak vydrží na závody, intenzivní trénink. Během týdne cvičíme téměř každý den a prokládáme dnem, kde děláme fyzičku (běh u kola, v létě plavání) a dnem/dny  odpočinku. Do toho krmíme 2x denně.

Den před tréninkem (zkouškou/závody) krmím jen ráno, večer krmnou dávku nahradím plnou dávkou Fit Dog Energy + Rehydrate pokud začínám následný den stopou, pokud mě čeká poslušnost/obrana přidám k FitDogu část krmné dávky (cca 1/4). Ráno v den tréninku, nekrmím, podám pouze FitDog Energy+ Rehydrate, nedávám už ale plnou dávku,  pouze cca 2/3 ale ve větším množství vody. Podávání musí být načasované tak, aby pes měl před výkonem čas se ještě vyvenčit. Po obraně, eventuelně náročnější poslušnosti psa vždy vychodím a vyfuním a místo čisté vody podávám rozpuštěný  FitDog Recovery. Množství vody závisí na tom, co a kdy nás zase čeká.  Pokud další zátěž bude do hodiny, vody nepodávám mnoho. Vždy je potřeba myslet na to, že pes nesmí trénovat s plným žaludkem a že musí mít čas se vyvenčit.

Juki oba drinky přijímá velmi ochotně, červený Energy + Rehydrate miluje, černý Recovery se milovat naučila. Než s FitDogem vyrazíte na zkoušky/závody vyzkoušejte nejdříve v tréninku, protože nárůst energie může být na úkor poslušnosti, kterou je potřeba usměrnit v tréninku. Na každého psa FitDog působí trochu jinak, někomu zabere za 3-4 hodiny, někomu až za 10hodin.

FitDog se mi osvědčil i u mého sedmiletého psa Prota, u kterého už trénuji jen náročné stopy podle FH. Vyhnu se tomu ho zcela nenakrmit, je při chuti a přitom není nervózní z hladu a má dostatek energie i motivace na náročnou stopu.

A

FitDog je výborný pomocník při náročném tréninku, zkouškách, závodech, ale samozřejmě nenahradí temperament nebo vycvičenost psa.  Mladí extrémně temperamentní psi snáší krátkodobou zátěž v podobě jednodenního tréninku velmi dobře, ale s věkem, tlakem prostředí (počasí) se jejich schopnost zmenšuje, stejně jako následná regenerace.

S prvním  FitDogem jsem se setkala právě u „Ipařů“, kdy první dva pytle jsem dostala od Finské reprezentace na MS FCI 2013, která FitDog používá. Vyzkoušela, zjistila, že výrazně funguje a od té doby jej používám při náročnějších tréninkových dnech/víkendech.

V případě dotazů, obraťte se na můj email beata@deabei.com

Napsala Beata Štýbrová, www.deabei.com